„Miliardy za Temelín? Opravdu pro české firmy?“

Pozn. Toto je plná verze článku včetně podrobné kalkulace.
———————————————
V článku zveřejněném v Jihočeském deníku dne 11.4.2013 „Miliardy za Temelín? Pro české firmy“

http://www.denik.cz/ekonomika/zastupci-prumyslu-chteji-maximum-ceskych-firem-na-stavbe-temelina-20130411.html
jsou uvedeny zavádějící a nesmyslné informace. Zejména údaj 468 miliard korun které prý v důsledku stavby Temelína „natečou“  do české ekonomiky je velmi manipulativní. Jedinou reálnou informací je že vláda jako dvoutřetinový vlastník ČEZu plánuje utratit 160-200 miliard korun za zatím nepotřebnou a pravděpodobně prodělečnou stavbu.Pokud by však vládě skutečně ležela na srdci prosperita této země a jejích občanů, tak by tyto peníze investovala do mnohem efektivnější a návratnější podpory zateplování a energetických úspor, např. podstatným posílením programu Zelená úsporám.

Jak vyplývá z analýz člena NERVu Miroslava Zámečníka, státní investice 160 miliard Kč do úspor znamená vlivem pákového efektu, tj.podpory soukromých investic, celkový výnos na daních přibližně 150 miliard, tedy o 100 miliard Kč více než uváděný daňový efekt ze stavby Temelína.
Dalších 30 miliard bude výnos občanů v důsledku nižších nákladů na vytápění.
Investice do zateplení je při stále se zvyšujících cenách fosilních paliv bezpečnou investicí a účinným opatřením proti energetické chudobě.
Podrobná kalkulace:

Porovnani

Vysvětlení k tabulce:

Podíl investice státu a občanů do zateplování (43% vs.56%) je průměrnou hodnotou podpory různých typů budov a vlastnictví, včetně státních (kde podíl státu na investici je 100%).

Zdroje dat:
[1]http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2011/10/studie_o_dopadech_zateplovani_budov_na_spotrebu_uhli_a_plynu_v_cr.pdf
[2] http://www.sanceprobudovy.cz/images/docs/analyza_ives2012.pdf
[3] http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/03/zateplovani_ozivuje_ekonomiku.pdf

Spotřeba elektřiny neroste dle představ státních plánovačů a ani export elektřiny již nebude jistým vývozním artiklem jako dosud. Ve vyspělých zemích kolem nás totiž vzniká energetika založená na moderních technologiích k využívání obnovitelných zdrojů energie, doplňovaná flexibilními zdroji na plyn, uhlí a biomasu. Je velmi pravděpodobné, že těžkopádné jaderné zdroje nebudou v takové budoucí evropské energetice konkurenceschopné a ČEZ proto požaduje po vládě dlouholetou garanci výkupní ceny elektřiny. Výše podpory z kapes daňových poplatníků může dosáhnout až 10-15 miliard korun ročně.

Proto jakékoli úvahy o obrovských budoucích přínosech jsou pouhým mediálním trikem dodavatele a jeho subdodavatelů na podporu stavby, neboť oni budou ze stavby profitovat. Jaká bude skutečnost během budoucího provozu je přece vůbec nezajímá.

Občané v Jižních Čechách by se neměli znovu nechat manipulovat nesmyslnými čísly, podobně jako jim bylo před pár lety slibováno, že budou mít po stavbě JETE1+2 levnou elektřinu.

Reklamy

One thought on “„Miliardy za Temelín? Opravdu pro české firmy?“

  1. Pingback: Margit Slimáková: Ministr, který nechápe svůj mandát - AC24

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s