Pan Podivínský má v otázce Temelína zářivě jasno

Přestože je pan Podivínský ministrem životního prostředí jen 2 dny, chová se velice zvláštně. Hned spěchal navštívít Temelín a jednat s finančním ředitelem ČEZu Novákem, přestože stavba je prioritně věcí ČEZ, MPO a MF (jakožto vykonavatele vlastnických práv v ČEZ).
Zároveň je zarážející,jak neochvějně je pan ministr přesvědčen o nutnosti a výhodnosti stavby Temelína, přestože argumentů proti dostavbě je celá řada a stavba má stále více odpůrců. Bohužel jeho výroky pronesené při návštěvě Temelína jsou neseriozní a nesvědčí o dostatečné znalosti problematiky, v horším případě jsou pronášeny vědomě.

„Ekonomická situace na trhu energetiky je momentálně pokřivena dotacemi do obnovitelných zdrojů“.
Toto je bohužel velmi rozšířený , ale též pokřivený názor. Trh je již dávno pokřiven přímými i skrytými dotacemi do fosilních a jaderných technologií, limitací garance za škodu provozovatelům jaderných elekráren,  rizika trvalého úložiště jaderného paliva, externality nezapočtené do ceny elektřiny z provozu a palivového cyklu fosilních a jaderných elektráren(vliv na klima, zdraví a životního prostředí atd.). Dotace pro OZE tedy trh nekřiví, ale pokřivení trhu částečně narovnává.

„Pokud bychom zkusili energie z Temelína převést na solární elektrárny, tak jde o 50 000 fotbalových hřišť plochy.“
Jaký smysl má takové přirovnání? Pokud už chce mluvit v hřišťojednotkách, tak proč zároveň nezmíní, že že jen v letech 2000-2006 byla nově zastavěna plocha 32 000 hřišt?  A na kolik hřišt přepočítá trvalá úložiště jaderného paliva která jsou sice rozlohou malá ale zato zde budou stovky a tisíce let?
50 000 hřišt je 300 km2,  což je 0,4% rozlohy Česka, ale fotovoltaika je a bude samozřejmě přednostně instalována na střechách obytných a průmyslových objektů, integrována do fasád, protihlukových stěn, případně podél dálnic, jako střechy parkovišt a jiných jinak nevyužitých plochách.

„V roce 2025, kdy by měly být dva nové bloky podle schváleného harmonogramu prací spuštěny, bude Česká republika v současném energetickém mixu na neutrální úrovni a po tomto datu by byla energeticky deficitní – tedy stále víc závislá na dovozech elektrické energie. Prolomení těžebních limitů by problém oddálilo maximálně o deset let.“
Se stavbou Temelína není třeba spěchat. Dle ASEK bude po dostavbě Temelína výrazně přebytková bilance, asi i proto nedávno pan Kuba prohlašoval, že Temelín bude potřeba až po roce 2030. Doporučuji panu Podivínskému konzultovat s experty z OTE a EGÚ a prostudovat si i jiné scénáře spotřeby a zdrojového mixu. Vzhledem k dlouhodobé stagnaci české i evropské ekonomiky je velmi reálné že růst spotřeby elektřiny nepůjde tak prudce nahoru jak ASEK(EGÚ) předpokládá ve svém referenčním scénaři, navíc s poklesem cen technologií obnovitelných zdrojů dojde ke zvyšování výroby z OZE i proti vůli jaderných ministrů. Rozhodnutí o Temelínu lze proto bez obav o 10 let odložit a určitě ho není nutné ani vhodné dělat nyní. Více zde:
https://simonikmilan.wordpress.com/2013/05/07/a-bude-temelin-vubec-potreba/

„Pokud by Česká republika v této době zdroje elektrické energie nenahradila, přišla by o energetickou a s ní sekundárně spojenou surovinovou a potažmo ekonomickou nezávislost a bezpečnost.“
Pan Podivínský jako posel katastrofických zpráv ještě zapomněl zmínit naši současnou závislost na jaderném palivu.

 „Pokud se vezme v úvahu životnost nových bloků, která je cca 60 let, půjde v podstatě o náhradu současných energetických zdrojů, které v tomto horizontu už nebudou funkční, a o zajištění dostatečného množství elektrické energie ze stabilního zdroje i pro příští generace.“
Pan Podivínský zapomněl dodat že si podle jeho názorů jediný správný způsob zajištění budoucích generací taky my i budoucí generace pořádně zaplatíme – garancemi pro ČEZu. Evidentně nesleduje vývoj energetiky v Německu a dalších vyspělých zemích. Cena elektřiny z větru je totiž již konkurenceschopná s cenou silové elektřiny a cena elektřiny z fotovoltaiky je na úrovni ceny elektřiny ze zásuvky. Je jen otázkou několika málo let, a rozhodně to bude před termínem plánovaného zprovoznění nových bloků kdy obnovitelné zdroje budou instalovány i v podmínkách České republiky bez dotací.
Prioritní a s mnohem větším multiplikačním efektem na českou ekonomiku by měla být podpora investic do úspor a do vývoje nových technologií, a ne do „stabilní“ ale  častého vypínání neschopné jaderné elektrárny.
Více zde: https://simonikmilan.wordpress.com/2013/04/17/reakce-na-clanek-ze-dne-11-4-2013-miliardy-za-temelin-pro-ceske-firmy/

Zprávy o návštěvě  Temelína s uvedenými výroky pana ministra:
 http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/politici-volicum/Ministr-Podivinsky-Dostavba-Temelina-je-otazkou-bezpecnostni-i-strategickou-278745
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=785014

Reklamy

One thought on “Pan Podivínský má v otázce Temelína zářivě jasno

  1. Pingback: Margit Slimáková: Ministr, který nechápe svůj mandát - AC24

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s