Rusnokova vláda – krok na cestě k jadernému tunelu


Vláda dnes na svém mimořádném zasedání projednává návrh MPO [1], který pod záminkou fixace příspěvku na podporu OZE v ceně elektřiny pro konečného spotřebitele zastavuje de facto veškerou podporu obnovitelných zdrojů pro nové zdroje.

Vláda ruší podporu OZE, avšak zároveň plánuje garantovanou cenu elektřiny pro nové atomové reaktory, která může znamenat vyšší dopady do ceny elektřiny než je dnešní podpora čistých obnovitelných zdrojů [2].
Pokračuje tak v duchu tradic budovatelů socialismu – plánuje megalomanské stavby, přestože jsou v naprostém rozporu s moderním trendem k decentralizované, soběstačnější a tím i bezpečnější energetice. Menší a střední zdroje využívající v maxiální míře domáci zdroje energie snižují závislost na dovozu plynu, ropy a uranu ze zahraničí.

Vláda neví nebo úmyslně zamlčuje, že podpora výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů částečně vyrovnává pokřivené „tržní“ prostředí, kdy do ceny elektřiny z uhlí nejsou zahrnuty škody na zdraví, krajině a klimatu vznikající při spalování uhlí, či skryté náklady výroby z jádra.
V důsledku dlouhodobého, nesmyslně vysokého exportu elektřiny, který je důsledkem neustále pokračujícího drancování uhlí v Severních Čechách, vznikají ročně externí náklady, pouze za tuto exportovanou elektřinu, ve výši 15-17 miliard Kč [3] které sice nejsou vidět, zaplatíme je však všichni.
Jadernému průmyslu zase stát garantuje zaplacení škod po případné jaderné havárii a tím i menší pojištění [4], nemluvě o problémech s jaderným odpadem.

Obnovitelné zdroje energie se stávají reálnou konkurencí jaderným a fosilním elektrárnám. Cena elektřiny z fotovoltaiky během několika málo let klesla z 13 Kč/kWh na 3-4 Kč/kWh a v době plánovaného zprovoznění Temelína již žádnou podporu potřebovat nebude. Politikové by měli usilovat o směřování naší země směrem k moderním a perspektivním technologiím, ne podléhat vlivu těžkého průmyslu.

Odkazy:

[1] Program vlády 25. 7. 2013:
http://kormoran.vlada.cz/usneseni/usneseni_webtest.nsf/9F7E44531B899F5FC12573EF0047DADB/5EF8B7665F482B2DC1257BB20058FD26?OpenDocument
Návrh projednávaného zákona: http://eklep.vlada.cz/eklep/page.jsf?pid=KORN98RC75X4

[2] Tisková zpráva ekologických organizací „Miliardový tunel pro nové
jádro“: http://www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka/tiskovky/2013&php=tz130410.php

[3] Měrné externí náklady výroby elektrické energie v uhelných parních elektrárnách v ČR, Centrum pro otázky životního prostředí UK Praha, říjen 2012: http://www.czp.cuni.cz/wp/12/01.pdf

[4] Tisková zpráva ekologických organizací „Jádro – kdo bude ručit?“:
http://www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka/tiskovky/2013&php=tz130311.php

Reklamy

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s