Výrobu elektřiny z uhlí dotujeme 60 miliardami ročně

Po spuštění Temelína v roce 2002 Česká republika každoročně vyváží kolem 15 TWh a řadí se k největším exportérům elektřiny v Evropě. Jenže za jakou cenu a kdo tento vývoz dotuje? Zdá se vám ta zmínka o dotacích nesmyslná? Bohužel, absurdnost exportu elektřiny z uhlí Českou republiku oprávněně řadí mezi banánové republiky.

Právě dnes výbor pro ŽP poslanecké sněmovny projednává vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie. Návrh zpracovaný pravicovou koalicí a převzatý Rusnokovou vládou prakticky ruší podporu výroby elektřiny v moderních a čistých obnovitelných zdrojích a je oprávněně kritizován. Analýza Komory OZE [1] dokazuje, že rozumnou podporou obnovitelných zdrojů lze náklady udržet v rozumných mezích a podpořit tak rozvoj moderního a perspektivního odvětví. Snaha všech bojovníků před údajně drahými obnovitelnými zdroji by měla být zaměřena úplně jiným směrem. Výrobu elektřiny z uhlí totiž dotujeme ca.60 miliardami ročně.

Při zdůvodňování dostavby prvních dvou bloků v Temelíně bylo argumentováno  tím, že spuštění Temelína umožní odstavit hnědouhelné elektrárny a zlepšit životní prostředí v Severních Čechách. Jaká je realita? Export elektřiny po spuštění Temelína dosahuje ročně téměř objemu celé výroby Temelína a v roce 2012 dosáhl rekorních 17 TWh.

Saldo export 2000-2012

Elektřina se na burze v posledních deseti letech prodává za ca.1,0-1,5 Kč/kWh. Při ročním exportu průměrně 15 TWh ročně a průměrné ceně ca.1,2 Kč/kWh jsou příjmy Česka z exportu elektřiny asi 18 miliard korun ročně. Tuto sumu si mezi sebe rozdělí stát a soukromí akcionáři ČEZu, majitelé uhelných společností, zaměstnanci společností podílejích se na těžbě uhlí a výrobě elektřiny a část dostane stát ve formě daní a odvodů.

Jenže při spalování uhlí vznikají nezanedbatelné externí náklady které sice v ceně elektřiny započteny nejsou ale musí je též někdo zaplatit. V říjnu 2012 vydalo Centrum pro životní prostředí Karlovy univerzity studii [2] ve které spočítali externí náklady vznikající při výrobě elektřiny v zastaralých uhelných elektrárnách. 

Externality-stavajici

Ze studie plyne, že při výrobě jedné kWh vznikají externí náklady ve výši srovnatelné a u některých elektráren i mnohem vyšší než je cena prodané elektřiny. Vezme-li úvahu, že většina elektřiny je vyrobena v elektrárnách Tušimice, Počerady, Prunéřov či Mělník, průměrné externí náklady v těchto elektrárnách jsou přibližně ve stejné výši jako je prodejní cena elektřiiny! Tedy občané této republiky dotují z veřejných, firemních i svých osobních rozpočtů(škody zdraví, krajině, zemědělské produkci, budovách, klimatu) export elektřiny a tudíž podnikání soukromých uhelných společností a částečně soukromě vlastněného ČEZu 18 miliardami korun ročně!
Část těchto peněz pak končí v kapse majitelů uhelných dolů a odtečou do daňových rájů, nemluvě o tom, že takovým nesmyslným exportem si zbytečně vyčerpáváme tenčící se zásoby uhlí jediného tuzemského zdroje energie. Dalšími 2 miliardy příspíváme na systémové služby [3].

Celková roční výroba v uhelných elektrárnách je téměř 50 TWh, tedy jde celkem o 60 miliard ročně které platíme za externí náklady výroby elektřiny v uhelných elektrárnách.

Takto naši politici hájí zájmy občanů této země. Jejich „hrdinství“ vystačí jen na boj proti moderním decentralizovaným technologiím zatímco zisky velkých uhelných a energetických oligopolů zůstávají nedotčeny. Proč asi?

Odkazy:

[1] Stanovisko Komory OZE k novele zákona o podporovaných zdrojích energie
http://www.komoraoze.cz/Komora_OZE/Aktualne_files/Prezentace_6-8-2013.pdf

[2] Měrné externí náklady výroby elektřiny v uhelných elektrárnách, UK Praha
http://bit.ly/19dhNYs

[3] Každý Čech dotuje vývoz elektřiny
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=663291

Reklamy

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s