Zpravodaj – novinky a pozvánky, 22.10.2013

NOVINKY (všechny novinky)

 Konference IVD: Je elektřina hlavním energetickým zdrojem budoucnosti?Doporučuji prezentaci pana Bechnika která ukazuje, že elektřina z FV již není „drahá“. O nákladech na integraci FV do elektrické sítě se píše v následujícím příspěvku.

Fotovoltaika může pokrýt až 15% evropské spotřeby bez problémů s integrací do sítě
Autoři zprávy, vypracované Imperial College v Londýně, analyzovali a kvantifikovalináklady na systémovou integraci fotovoltaiky na 11 klíčových trzích EU. Cílem bylo zjistit, zda je možné instalovat do roku 2030 až 480 GW fotovoltaických elektráren, které by pokryly zhruba 15 % evropské poptávky po elektřině. Zpráva ukazuje, že je to nejen technicky proveditelné, ale že náklady na nezbytná opatření spojená se systémovou integrací jsou poměrně nízké.

E15: Energeticti giganti se spojili, trh s energiemi je podle nich nefunkcni
„V průběhu hry nelze měnit pravidla, na která přistoupili všichni velcí investoři do energetiky, jen kvůli krátkodobým politickým důvodům, což se bohužel dnes v rámci Evropské unie děje,“ uvádějí ve společném prohlášení a dodávají: „Spotřebitelé si zaslouží platit férové ceny za elektřinu, jejich měsíční účty by měly co nejvíce kopírovat tržní vývoj“. Mají pravdu, jenže pak je třeba transparentně vyčíslit všechny přímé a nepřímé dotace, které jednotlivé sektory energetiky dostávají a externality, vznikající při výrobě elektřiny, viz níže.

M.Šimoník: Export elektřiny z uhlí dotujeme 20 miliardami ročně
Od spuštění Temelína v roce 2002 Česká republika každoročně vyváží kolem 15 TWh a řadí se k největším exportérům elektřiny v Evropě. Jenže za jakou cenu a kdo tento vývoz dotuje? Ze studie Karlovy Univerzity totiž plyne, že při výrobě jedné kWh vznikají externí náklady ve výši srovnatelné a u některých elektráren i vyšší než je cena vyrobené elektřiny.

E15: M.Šnobr – Česká energetika je v rukou Němců
„Čeští politici jsou v rámci energetiky EU „mimo mísu“. Například jejich většinové „ano“ k rychlé dostavbě Temelína ale bez garancí, za situace, kdy tržní cena elektřiny je více než třikrát nižší než ekonomicky rentabilní úroveň, Česká republika exportuje 17 terawatthodin elektřiny ročně, neroste a díky tlaku EU na úspory a na energetickou účinnost ani neporoste spotřeba, je v dnešní Evropě úsměvné.“

J.Ungerman, I.Švihlíková: Energetika potřebuje národohospodářský pohled
“Německá energetická politika však podstatně mění i samotnou strukturu společnosti – i když nikoli hned, ale v budoucnu pravděpodobně ano. Možná si stačí uvědomit, k čemu takový systém rozptýlené výroby energie povede.“

M.Šimoník: Kde je ten bájný volný trh?
Mnozí zastánci starých dobrých časů v energetice rádi připomínají dobu před nástupem obnovitelných zdrojů, kdy údajně v Evropě vládl volný trh. S vážnou tváří mluví o nutnosti zrušit “špatnou” podporu nových technologií a vrátit se k tzv. “tržním podmínkám” a férové soutěži všech zdrojů elektřiny. Jenže jak ve skutečnosti tento trh fungoval a stále ještě funguje? Jaké podmínky si elektrárenské firmy za ta desetiletí vynutily? Cenzura údajů komisařem Oettingerem je toho příkladem.

 POZVÁNKY (všechny pozvánky)

29.10.2013, Diskusní večer v Sicily: O chytré energii s Karlem Polaneckým
1.11.2013, Calla, České Budějovice: Seminář – Energeticky soběstačné obce
5-6.11.2013, Praha: Fotovoltaické fórum a Energetická konference
8.11.2013, Praha, EDUCON: Změna energetické struktury
13.11.2013, Praha: 6.výroční konference o jaderné energetice
—————————————————

Poslední vzkaz Tomáše Hanáka 🙂

Reklamy

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s