Jaderný marketing pana Hezoučkého

Reakce na PR článek konzultanta a bývalého člena představenstva ČEZ pana Hezoučkého: http://www.ceskapozice.cz/byznys/energetika/dostavba-temelina-kdy-kdyz-ne-ted

1. Na jednu stranu pan Hezoučký nabádá ČEZ, aby dal svému akcionáři kvalifikované doporučení (což ČEZ v zájmu všech svých akcionářů dělá, nechce stavět bez státní garance výkupní ceny). O pár řádků dál už mluví o zaměstnanosti a nastartování průmyslu. Má snad CEZ při svém rozhodování řešit za stát otázky hospodářské politiky?

2. Elektrárny se mají stavět kvůli výrobě elektřiny(až budou potřeba) a ne zajištovat zaměstnanost. Udržování průmyslu pomocí dotací vyrobené elektřiny ze strany daňových poplatníků je hladovou zdí a dalším tunelem na peněženky občanů.

3. Je třeba diskutovat o tom, zda těch 300 mld nelze do doby než Temelín vskutku budeme potřebovat (tedy až po r.2035, viz též níže) zatím využít efektivněji s vysokou návratností do státního rozpočtu formou programů Zelená úsporám(zateplování, úspory) či do jiných perspektivnějších oborů. Pan Hezoučký má obavu o chřadnutí energetického strojírenství, ale copak nejsou mnohé další obory, možná i perspektivnější? Proč zrovna energetici by měli být zvýhodnováni státní investicí do zatím nepotřebné stavby?

4. Mluvit o útlumu fotovoltaiky je při snižování cen panelů velmi podivné. Elektřina z FV již nestojí 12 kč/kWh jako v roce 2009, ale 2-3 Kč/KWh. I ředitel EGÚ Brno pan Ptáček mluví otevřeně  (a s mírnou nadsázkou) o tom, že si panely budeme kupovat v IKEA a může tady být za 10-15 let  5000 MW a je třeba začít řešit chytré sítě apod.

5. Je třeba si klást otázku jak v takové situaci budou provozovány nepružné a nevypínatelné jaderné zdroje, nemluvě o vlivu Německého trhu kde již tato situace nastává a nevypínatelné JE začínají být problémem. Vzhledem k neschopnosti jaderných elektráren vyrovnávat fluktovanou výrobu z OZE jde o silně rizikovou investici, a přesto dnes oznámená aktualizace státní koncepce  uvažuje v letech 2030-2035 s exportem ca.15 TWh ročně, tedy ve výši téměř celé výroby dvou plánovaných bloků Temelína.

6. Pokud pan Hezoučký má starost o životní prostředí v Severních Čechách, proč Česko již desetiletí vyváží 30% české spotřeby elektřiny které platíme desítkami miliard nákladů na externality ročně?  Kritizovali to n někdy moudří mužové z našich univerzit? Toto jsou ty moudré energetické koncepce kterým máme důvěřovat?

Reklamy

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s