Zpravodaj – novinky a pozvánky, 18.11.2013

NOVINKY

Atomový kontrakt v U.K. ukazuje skutečnou cenu jaderné elektřiny
Od německého Spolkového svazupro obnovitelné zdroje energie: K dohodě mezi britskou vládou a francouzskou energetickou firmou EdF ohledně nové jaderné elektrárny v Hinkley Point C v Somersetu prohlašuje Spolkový svaz pro obnovitelné zdroje (BEE): „Finanční podpora, která byla ve Velké Británii dohodnuta na dobu 35 let pro jadernou elektrárnu Hinkley Point ukazuje, jak drahá je jaderná energie ve srovnání s obnovitelnými zdroji energie. Pokud se tato čísla srovnají s přihlédnutím k inflaci během posledních 20 let s finanční podporou, plynoucí do obnovitelných zdrojů energie podle německého zákona o OZE, pak tato podpora odpovídá při konzervativní dvouprocentní míře inflace finančnímu příspěvku pro OZE ve výši 34,5 eurocentu. To je více než 3,5-násobek aktuální výše příspěvků pro solární elektrárny na volných plochách a více než dvojnásobek finančního příspěvku pro malá fotovoltaická zařízení.Candole: Temelín a jeho pět ekonomických bludů
Český energetický establishment by se rád vrátil k předešlému stavu, kdy národní poptávku po energiích uspokojoval regulovaný a vertikálně integrovaný monopol pomocí flotily obřích neflexibilních elektráren k pokrytí základního zatížení (baseload). Takový do minulosti zahleděný přístup ovšem nedokáže reflektovat skutečnost, že místo baseload zdrojů začínají zaujímat právě zdroje obnovitelné díky svým nulovým mezním nákladům na výrobu. Konvenční zdroje jsou vytlačovány z merit-orderu a jejich dnešním úkolem je vyvažovat výkyvy ve výkonech větrných a solárních zdrojů. Problémem tedy je, jak tuto rozkolísanost ošetřit. Výkon jaderných elektráren je regulovatelný s obtížemi a za ceny vysokých nákladů, což je z využití pro tento účel vylučuje. Měli bychom se spíše zaměřit na to, jak učinit nabídku, poptávku a přenos elektrické energie pružnějšími, nikoli naopak. A dosáhnout toho lze jedině využíváním pružnějších zdrojů namísto rigidních.

Mezinárodni energetická agentura: Dotace pro fosilni paliva překrocily 500 miliard dolarů
Podpora čistých obnovitelných zdrojů je přitom pětkrát menší a měla by naopak vzrůst. Státní podpora fosilních paliv opět vzrostla: loni již na 544 miliard dolarů ročně. Obnovitelné zdroje zajišťují čím dál více energie, i když výdaje na jejich podporu jsou pětkrát nižší – kolem 100 miliard dolarů.

Euractiv: Německo podporuje OZE rozumněji než Česko
Jiří Gavor: „Němci přistupují k podpoře OZE rozumně. Hodlají ji regulovat, jednak z důvodů fiskálních a jednak z důvodů fyzikálních,“ říká k tomu Gavor. Nejde prý o žádné překvapení. Změny zásadního zákona podle něj neznamenají, že by Německo hodlalo svůj energetický obrat radikálně přehodnotit. „Řekl bych, že se tím spíše potvrzuje konzistentnost německého přístupu. Německo veškerou podporu obnovitelných zdrojů energie od začátku provádělo mnohem rozumněji než Česká republika. Jak se snižují investiční náklady obnovitelných zdrojů a jak rostou nároky na státní rozpočet, tak se již několik let plynule snižuje příspěvek na vyrobenou megawatthodinu“.

iHned: Většina elektřiny z Temelína půjde na export
“Jde především o pojistku,” říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž na názor, že výkon nových bloků Temelína za 200 až 300 miliard korun nebude kvůli přebytkům potřeba.
Pozn. MŠ: “Pojistka” za desítky miliard ročně z kapes daňových poplatníků.

Financial Times: Poland struggles to break its dependancy on coal power
Switching to less polluting natural gas is a non-starter for political reasons because most of Poland’s gas is imported from Russia. Plans to build a nuclear power plant are still a distant prospect. That leaves coal.
The paradox is that although Polish electricity is dependent on coal, a growing share of the fuel does not come from Poland’s old and expensive mines but is instead imported from the US, China and Russia.

Jiří Koželouh: Fosilním palivům odzvonilo
Moderní města jsou závislá na fosilních palivech jako alkoholik na své lahvi. Samozřejmě i ta naše. Svítíme zejména elektřinou vyrobenou z uhlí, teplo dodávají domácí kotle nebo teplárny: až na výjimky plynové či uhelné. Potraviny i lidé se po městě pohybují většinou pomocí benzinu a nafty. Dokonce ani pitná voda se neobejde bez elektřiny (a tedy opět bez uhlí). Pokud totiž sečteme možnosti snižování energetické náročnosti budov (činí 60 % současné spotřeby) a obnovitelných zdrojů tepla (asi 58 % současné spotřeby), je zřejmé, že již současnými technologiemi se mohou česká města zbavit závislosti na uhlí, plynu i velkých teplárnách.

Hnutí Duha:  Utajovaná skandální studie – Ministři životního prostředí Chalupa a Podivínský chtěji nahradit recyklaci spalovnami
Studie počítá s tím, že množství odpadů, které končí na skládkách a ve spalovnách, se má zvýšit o 20 % oproti současnému stavu, přestože posledních deset let vytrvale klesá. Studie rovněž počítá s poklesem recyklace komunálních odpadů ze současných cca 30 % na pouhých 24 % v roce 2020, ačkoli v ní patříme k horšímu evropskému průměru.
Pozn. MŠ: Dokument zpracovala firma EVECO, jejímž hlavním byznysem je stavba spaloven odpadů. A spoluautor zprávy pan Stehlík z VUT s touto firmou dlouhodobě úzce spolupracuje.

POZVÁNKY

18.11.2013, Jinonice, FHS UK Praha –  Energie a demokracie
Rychlé změny v energetice, závislost na dovozech a změna klimatu udávají rámec, ve kterém je potřeba znovu promýšlet široké souvislosti toho, jak získáváme a využíváme energii. Evropská unie na jednu stranu deklaruje přechod k nízkouhlíkové ekonomice, na druhé plánuje řadu velkých projektů dovozu energie z fosilních paliv.
Kontrolu nad výrobou energie, někde i nad sítěmi, začínají přebírat spotřebitelé, velké energetické firmy čelí tlaku a žádají garance pro své projekty. Jak souvisí změna energetiky se společenskou změnou? Čeká nás sociální energetická síť?20.11.2013, Divadlo Kampa – Není jaderná “budoucnost” spíš smlouvou s nevypočitatelným čertem?
S globální klimatickou a ekologickou krizí se začíná náš svět stávat čím dál turbulentnější, nejistější a nachylný k nečekaným přírodním událostem a krizím; a podobně i náš lidsky svět je ekonomicky, politicky a sociálně mnohem nestabilnější. Budovat za těchto okolností naši vizi energetiky na atomu, jak to má zatím stále v plánu český stát, se z hlediska budoucnosti ukazuje nejenom jako chiméra, ale zároveň čím dál víc i jako ztráta soudnosti.

26.11.2013, Praha – IVD:Evropská energetika na rozcestí. Jak obstojí ta česká?
P.Robejšek: Mohou si jednotlivé evropské národní energetiky dovolit jít svou vlastní cestou? Nakolik jsme autonomní? P.Šolc: Mohou se energetické zdroje budoucnosti budovat bez státních garancí? Nastává soumrak konvenční výroby energie? M.Kuba: Má mít EU diametrálně odlišnou energetickou politiku než jiné části světa?
a další…

26.11.2013,  5.diskusní večer v Sicily: Čeká nás doba ledová nebo mimořádně teplý interglaciál?
Aneb proč věřit klimatickým modelům. O klimatických změnách budeme diskutovat s Jozefem Pecho z Ústavu fyziky atmosféry AV.

Reklamy

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s