Zpravodaj – novinky a pozvánky, 6.11.2013

NOVINKY

Hnutí Duha: Ekologické organizace požadují přepracování energetické koncepce
Úředníci ministra Ciencaly svérázně obešli zákonný požadavek ministerstva životního prostředí na zpracování více variant energetické koncepce. Vytáhli pouze ze šuplíku scénář, který v roce 2004 vypracoval tým tehdejšího náměstka ministra průmyslu Martina Peciny. Nepřipravili tedy požadovanou progresivní variantu vycházející z evropských strategií snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a maximalizace energetické efektivity. Aktuální verze koncepce je tak ještě horší, než byla její předchůdkyně z letošního jara.Solární novinky:   Technologie tenkovrstvých panelů s rekordní účinnost
Zvyšování účinnosti fotovoltaických panelů pokračuje a jak vyplynulo z přednášky prof.Bendy z FEL ČVUT na Fotovoltaickém fóru, jak účinnost tak snižování nákladů ještě zdaleka nedosáhlo svých hranic (další info později).

Four charts that prove that the future of renewables is arriwing
There’s nothing like the power of exponential growth….

Solární novinky:    RWE-Budoucnost je v přechodu na zelenou energetiku
Nejvyšší šéf německého energetického gigantu RWE Peter Terium potvrdil, že jeho společnost připravuje radikální změnu stratégie. Od roku 2018 bude RWE investovat pouze do nových zdrojů  „zelené energie“ místo do nových fosilních zdrojů elektřiny z uhlí a plynu. Uvedl to německý deník Handelsblatt.

Temelin.cz:    Proti uranovému dolu AREVY protestovaly v Nigeru tisíce lidí
Přibližně pět tisíc lidí se 12. října zúčastnilo demonstrace proti těžbě uranu ve městě Arlit na severu Nigeru. Demonstranti vyjadřovali nesouhlas s praxí francouzské firmy AREVA, která v přilehlé pouštní oblasti těží uran již 40 let. Zároveň vyzvali vládu Nigeru, aby revidovala smlouvy s francouzskými těžaři. (Výhody plynoucí Evropě z pozůstatků kolonialismu a vztahů s diktátorskými režimy pomalu ale jistě končí…)

Blisty:    Zdena Petáková: Konec je jen nový začátek
Jistě se shodneme, že běh našich životů v posledních letech je více či méně ovlivňovaný tzv. ekonomickou krizí. Všechny ty zprávy ze světa i z domova o zhoršování materiálních podmínek života lidí, o zostřování vnitrostátního napětí v dlouhé řadě zemí a první zprávy o vzrůstajícím napěti v mezinárodních vztazích mají pravděpodobně, jednu společnou hlavní příčinu. Tou je zhoršující se možnost získávat laciné zdroje energie, vodu a další nerostné suroviny.

POZVÁNKY (všechny pozvánky)
 26.11.2013,  5.diskusní večer v Sicily: Čeká nás doba ledová nebo mimořádně teplý interglaciál?
Aneb proč věřit klimatickým modelům. O klimatických změnách budeme diskutovat s Jozefem Pecho z Ústavu fyziky atmosféry AV.
Ekologický právní servis se mění na Frank Bold a mění svět. Právem.

 

Reklamy

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s