Nová tarifní struktura – Proč takový spěch?

Podle návrhu ERÚ  má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jak vysvětluje Jiří Gavor, postupný růst fixní složky i zjednodušení tarifní struktury je žádoucí a v souladu s praxí v jiných evropských státech. Jenže proč tak výrazná změna a tak rychle?

Změna tarifů je totiž zdůvodňována zejména tím, že při vzrůstající samovýrobě elektřiny či úsporných opatřeních v domácnostech a firmách by se náklady na distribuční soustavu nespravedlivě přenášely na stále méně spotřebitelů.

Přitom se však argumentuje stavem roku 2040(!), kdy by dle ASEK mělo být v Česku nainstalováno téměř 6 GW fotovoltaiky. Při současných tarifech by dle studie EGÚ došlo ke zvýšení poplatků těch, kteří vlastní zdroj mít nebudou. Jenže podle ASEK i vlastních odhadů MPO bude v nejbližších letech přibývat pouze cca. 50-60 MW střešních fotovoltaik ročně. Za nejbližších pět let to bude 300 MW a tyto zdroje vyrobí pouhých 0,5% české spotřeby!

Návrh nových distribučních tarifů je třeba kompletně přepracovat, neboť navržené tarify i nové poplatky pro samovýrobce absurdně trestají ty, kteří chtějí šetřit a mít vlastní zdroje elektřiny. Vedlo by to k tomu, že už tak nízké plány MPO budou těžko splnitelné. Nebo to je ten skutečný účel?

Celé se to totiž dost podobá fintě s podporou přímotopů v době, kdy bylo třeba zdůvodnit nutnost dostavby prvních dvou bloků Temelína. Dle studie ENACO  může být v Česku v roce 2045 až 10 GW fotovoltaických zdrojů, vyrábějících dvě třetiny produkce Temelína. Nemluvě o stále nevyužívaném potenciálu větrné energetiky.

Vláda se stavbou nových bloků zbytečně spěchá, rozhodnout se má už v roce 2025. Z tohoto pohledu je tedy velmi žádoucí rozvoj OZE a decentralizované energetiky zabrzdit aspoň do té doby, než se podaří „přesvědčit“ veřejnost, že nové bloky jsou potřebné a nezbývá nic jiného než ČEZu garantovat výkupní cenu…

Novinky z energetiky:
Jiří Hlavenka: Je to čistá lež
ERÚ, tedy regulátor trhu, nyní říká, že nechce nikoho poškodit, že když se ukáže, že tarify, se kterými přišel, někoho poškodí, pak je upraví, cituji ředitelku ERÚ: “Budou-li zásadní výhrady k tarifům s nejnižší spotřebou, což očekávám, budeme je upravovat.” Napadne nás ovšem otázka: co tedy dělali energetičtí profíci v ERÚ posledního půl roku, tedy od schválení zákona k vydání tarifů? Potřebovali k tomu skutečně výpočty nás amatérů, aby mu ukázali, že zákon poškodí domácnosti s nízkou spotřebou?
Hnutiduha: Nové distribuční tarify zásadně přepracovat a nezavádět nové sociální dávky za miliardy
Nové tarify nesmějí zvyšovat domácnostem účty za elektřinu a bránit jim v šetření i vlastní výrobě elektřiny. Dál musí platit, že šetřit elektřinou je finančně výhodné. Proto podíl paušálních plateb na ceně za její distribuci by neměl překročit 30 % – zhruba dvojnásobek současného stavu [1]. Tento limit navrhují experti Hnutí DUHA a Komory OZE. Zároveň odmítají návrh na zavedení nové „kompenzační“ sociální dávky: miliardu či víc ze státní pokladny by totiž každoročně získal ČEZ a další energetické firmy. Celý “konzultační proces” je alibistický. ERÚ i distribuční společnosti totiž mají přesné informace o velikosti jističů i spotřeby každého z asi šesti miliónů zákazníků . A dokážou tak naprosto přesně určit, který typ domácností a dokonce které konkrétní domácnosti budou novými tarify poškozeny a které na nich vydělají. Pokud by ERÚ chtěl, mohl by do potenciálně ohrožených domácností vyslat rovnou projektanty a elektrikáře.

Alies: Fotovoltaika na střechách je schopna vyrobit tolik elektřiny jako půlka Temelína
CZEPHO a ALIES volají po dalším zjednodušení pravidel pro malé obnovitelné zdroje a důsledném odstranění administrativních bariér. „Studie společnosti ENACO ukazuje široké možnosti střešních solárních elektráren. Vedle ekologicky šetrné elektřiny jsou přínosem také nová pracovní místa. Celkem mohou instalace solárních panelů na střechy vytvořit až tisíc nových pracovních míst,“ komentuje výsledky studie Veronika Knoblochová, ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace. Realistický potenciál FV na střechách do roku 2045 je cca. 7,4 GW, další stovky megawatt až jednotky GW mohou být instalovány na nezemědělské půdě.Výzva premiérovi: Zřiďtě zmocněnce pro obnovitelné zdroje
„Svého zmocněnce dostane jaderný průmysl, není důvod, proč by podobný post nemohl vzniknout také pro obnovitelné zdroje,“ řekl mluvčí výzvy Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. O zřízení zmocněnce pro jadernou energetiku rozhodla vláda v polovině ledna, když schválila zprávu o plánu rozvoje jaderné energetiky.Sektor zelené energetiky v posledních letech prochází ve světě velkým technologickým vývojem a stává se čím dál významnějším odvětvím i z hlediska zaměstnanosti. Představitelé zelené energie připomínají, že další rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku naráží na nestabilitu prostředí. Připomínají například událost z přelomu roku, kdy Energetický regulační úřad odmítal vyplatit podporu pro obnovitelné zdroje ve výši desítek miliard korun.

CEE Bankwatch Network. Modernizace energetiky za miliardy z EU se nekoná
Miliardy z evropského rozpočtu, určené na proměnu energetiky nových členských států, podstatnou změnu nepřinesou. To je hlavní zjištění rozsáhlé zprávy nevládní organizace CEE Bankwatch Network. V Česku kritizuje hlavně kotle na uhlí, malou podporu obnovitelných zdrojů a pomalý postup v úsporách energie.Hlidacipes: Nijak jsme nepochybili, brání se dodavatel podvodně prováděných zkoušek svarových spojů v Dukovanech
ČEZ,  ŠJS – desítky dobře placených manažerů, stohy směrnic a certifikátů jakosti. A nikdo za nic nemůže…

Oenergetice.cz: Rainer Baake – Větrné a solární elektrárny jsou vítězné technologie
Problémy Energiewende nespočívají v technologiích, ty už máme. Nespočívají ani v ceně, protože vyráběji za stejnou cenu jako technologie minulosti – uhlí a plyn a, což chci zdůraznit, podstatně levněji než jaderné elektrárny. Otázkou pro budoucnost je, jestli budeme schopni redefinovat systém, jakým je provozována elektrická síť tak, aby efektivně, bezpečně a za rozumnou cenu fungoval při stále vyšším zastoupení větrných a solárních zdrojů.

EWEA Annual Statistics 2015
EWEA published annual statistics of newly build power plants (all, not only wind) in 2015 in the EU. Renewables made up for 77% of the newly installed capacity. Wind experienced the biggest increase ever, added 12 800 MW – the biggest builders were Germany, Poland, France and the UK. EWEA estimated that EU can now produce on average 11 per cent of its power from wind.

TheGuardian: Germany leads Europe in offshore wind energy growth
Germany has overtaken the UK in the rate at which it is installing wind turbines at sea, industry figures show.Globally, wind installations grew by 25% in 2014, reaching a landmark 62,000 MW- More than 3,000 megawatts (MW) of offshore wind power was connected to the European grid last year – twice as much as in 2014 – with the vast majority coming from Germany. While Britain connected 556MW of offshore energy and the Netherlands 180MW, Germany added a massive 2,282MW. The UK still has the most installed offshore wind power in Europe, at 5,061MW to Germany’s total of 3,295MW.

Bloomberg: Renewables unstoppable
At the pace that renewable energy is growing, by 2040 the U.S. will be deriving 24 percent of its electricity from renewable energy sources, an increase from 4 percent today. Germany, which uses 16 percent renewables today, will be up to 77 percent renewable energy in 25 years. What you are talking about now are wind and solar prices prior to subsidies that are in the zone of 3-6 cents per kWh unsubsidized.

Maroko: Concentrated solar power complex
The complex uses concentrating solar power that can be stored for future use on nights and cloudy days. Right now it has an installed capacity of 160 megawatts (MW) but in two years it’s expected to have its capacity expanded to over 500 MW.

Reneweconomy: Why solar power is taking over the world
The beauty of having exponential growth on your side is that very quickly, even the current blue spike will look tiny. In 2020 or 2030 we’ll look back on 2015 and it’ll barely register as the beginning of the curve on the chart.

Energytransition.de: How Germany helped bring down the cost of PV
A new study published by the Öko-Institut investigates Germany’s historical expenses for renewable electricity – and solar power in particular. In passing, the study highlights Germany’s contribution to the current low price of solar power worldwide.

Pozvánky

24-28.2.2016, Wells – Energiesparmesse
Jednodenní autobusové zájezdy na Veletrh úspor energie do hornorakouského Welsu.

29.2.2016, Praha – Seminář Zvonečníku a MDA: Potenciály a ekologická úskalí OZE v Česku
Současná roční hrubá spotřeba elektřiny dosahuje 70 TWh a OZE vyrábějí 9 TWh. Tyto zdroje mají velký, ale reálně rozhodně ne nekonečný potenciál rozvoje. Můžeme vyrábět třicetinásobek elektřiny z větru, aniž by se to dotklo populací ohrožených ptáků a netopýrů? Není intenzivnější využívání biomasy ve střetu s udržitelným zemědělstvím a lesnictvím? Nekomplikují zisky hydroelektráren režim přehrad proti povodním a život v tocích v době sucha?

Reklamy

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s