Bonusy, malusy, Počerady

Ve svém komentáři Prodej Počerad je nesmysl polemizuje Michal Šnobr s plány ČEZ na předčasný prodej uhelné části elektrárny Počerady firmě Czech Coal. V článku je zmíněn roční zisku z provozu elektrárny 1,5 mld.Kč ročně a již dříve dododnutá opce na prodej elektrárny za 2 miliardy Kč. V debatě však chybí ještě další číslo – 7 miliard externích nákladů, jak je vyčíslilo MPO v  analytickém materiálu k ASEK. (Naopak poplatky z těžby uhlí jsou stále velmi nízké, pouhá 3% z tržní ceny).

Proto je ve státní energetické koncepci z roku 2015 úkol „Zajistit co nejrychlejší zavedení malusů pro nízko-účinně kondenzačně vyrobenou elektřinu z uhlí“, s termínem 31.12.2015. Je rok 2017 a ve zprávě o plnění ASEK je tento úkol dále odsouván: „Zavedení malusů pro nízko-účinně kondenzačně vyrobenou elektřinu z uhlí bude řešeno v návaznosti na výstupy analýzy, která bude zpracována MPO na základě požadavku Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii, a případně bude součástí návrhu některé z dalších novelizací zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií“.

Czech Coal je dokonce ochoten připlatit, aby na provozu staré elektrárny vydělal co nejvíc, dokud je výroba elektřiny z uhlí ještě výhodná. Takže zatímco manažeři ČEZ a Czech Coal očekávají bonusy z výhodného obchodu, malus zatím zůstává životnímu prostředí a nám všem.
Cesta k nízkoemisní energetice je klikatá.


Novinky

TSČR: České teplárny čekají investice do snižování emisí rtuti
Největšími producenty emisí rtuti jsou zdroje spalující fosilní paliva, technologie pro zpracování železa, dobývání zlata a řemeslné technologie. V České republice jsou znečištění nejčastěji v oblastech teplárenských a elektrárenských provozů. Ze současných emisí rtuti vypouštěných do ovzduší mohou vznikat zásadní zdravotní rizika. Problematická methyl-rtuť se dostává do těla především konzumací ryb. Vzniká v biosféře z biologických procesů, které vznikají ze rtuti a hromadí se v potravních řetězcích. Největší koncentraci pak můžeme najít u dravců, mořských savců a také u člověka. Z tohoto důvodu je velice potřebné minimalizovat vstup rtuti v jakékoliv formě do životního prostředí.

COGEN Czech: EK schválila podporu pro KVET 2016-2020
Evropská komise schválila český režim podpory pro zařízení kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) uvedených do provozu v období od ledna 2016 do prosince 2020. Celkový rozpočet podpory takzvaných kogenerací činí přes 11,3 miliardy Kč (420 milionů eur). Komise to uvedla v tiskové zprávě s tím, že opatření je v souladu s unijními energetickými a klimatickými cíli a nenarušuje hospodářskou soutěž. Schválení podpory stále chybí zdrojům KVET uvedeným v Česku do provozu mezi roky 2013 až 2015.

Oenergetice.cz: Ekologové chtějí variantu energetické koncepce bez jádra
Ekologové chtějí po vládě, aby připravila alternativní variantu Státní energetické koncepce (SEK), která by nepočítala s rozvojem jaderné energetiky v České republice. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Hnutí Duha. „Posun termínu výstavby nových jaderných bloků byl ale dobrým rozhodnutím, které umožní reagovat na vývoj na energetickém trhu. Současné trendy novým jaderným blokům nepřejí a pokud se stát přesto rozhodne pro výstavbu, musí se smířit s rizikem finanční ztráty,“ řekl ČTK Jiří Gavor.

Oenergetice.cz: Středočeský kraj vytvoří akční plán pro případ blackoutu
Dokument má stanovit, co mají starostové dělat, co by měli svolat a jakým způsobem. Řešit bude i to, zda mají být připraveny zásoby potravin a pitné vody pro případ, že by výpadek byl dlouhý a ovlivnil dodávky.

Ihned.cz: Ivo Hlaváč – K největší změně dojde v řízení NN sítích
Velkou neznámou, jež však má řešení, je rozšíření rozptýlených zdrojů do nn a možnosti využití nových technologií (akumulace a podobně). Bude nutno využívat velkou datovou základnu, a to jak informací, které už jsou získávány (monitory sítě, elektroměry), tak dalších informací, které vzejdou z nových technologií a nových prvků vsazovaných do sítí nn.

Dny kogenerace 2016
Již devátý ročník konference Dny kogenerace pořádaný spolkem COGEN Czech ukázal, že obor malých plynových kogenerací se do budoucnosti může dívat s mírným optimismem. Novinkou konference bylo studio, ve kterém šéfredaktor portálu All for Power Stanislav Cieslar vedl rozhovory s přednášejícími. Dny kogenerace 2017 se budou konat 24-25.10.2017 opět v Čestlicích.

Spiegel.de: Metody energetických koncernů v boji o městské sítě
V období 2007-2012 bylo založeno více než 60 zcela nových městských společností pro správu infrastruktury (Stadtwerke) a ve více než 170 případech došlo k převodu sítí do vlastnictví měst a obcí. V Německu totiž mají koncese na distribuci energie na daném území. Koncese běží 20 let a když vyprší, mohou být vykoupeni.

Huffingtonpost.com: Baseload vs. flexibility
The city of Denton, Texas is aiming to receive 70% of its electricity from wind and solar resources by 2019. “Denton is changing the electricity generation paradigm by using renewables as our baseload power, and then using highly efficient, quick-starting generation, as needed, when the wind doesn’t blow and the sun doesn’t shine,” says Mike Grim, executive manager of Denton Municipal Electric. The muni recently contracted with Wartsila for a 225-MW gas-fired internal combustion genset to provide power balancing.

www.axios.com: Shell CEO scared about disappearing public patience on carbon emissions
Royal Dutch Shell CEO Ben van Beurden offered a grim assessment of a dangerous disconnect between his industry and the public. „I do think trust has been eroded to the point where it starts to become a serious issue for our long term future,“ he said at the CERAWeek energy conference in Houston. Van Beurden touted the company’s work on low-carbon energy and push for carbon taxes, but emphasized that the transition of the global energy system that’s now dominated by fossil fuels is a decades-long endeavor, while the public’s in a different place. „Societal acceptance of the energy system as we have it is just disappearing,“ he said, adding Shell needs an „almost activist“ approach itself on engaging with the public and policymakers on energy transition.

UK: Decentralised energy called to bridge UK power gap
In response, 800 MW of demand reduction and on-site power generation capacity quickly prepared to fill the gap. These 800MW have security of supply contracts under this year’s Capacity Market Transitional Arrangements, which was only available to demand response and local generators.  Nearly 90% of the Transitional Auction capacity comes from industrial and commercial energy users, such as Tata Steel. These energy customers are ready to provide hundreds of megawatts of demand side response and highly-efficient combined heat and power (CHP) by managing their processes intelligently and flexibly to ensure the lights stay on.

www.odi.org: Rethinking power markets – capacity mechanisms and decarbonisation
With a particular focus on the EU, this report is directed at those who want to advance climate objectives, but who, until now, have had a limited understanding of power markets. It provides guidance on how governments could assess and ensure security of supply while meeting parallel objectives, including decarbonisation and the phase out of fossil fuel subsidies.

www.energy-cities.eu: Blockchain and energy – a paradigm shift?
On 26 October, the conference office on studies of Tecsol „Photovoltaic self-consumption and Blockchain“ was held in Paris. At this symposium, the Tecsol design office engineers unveiled the mysteries of self-consumption and the use of blockchain for the service distribution network. Indeed, with this technology, producers and consumers of energy, close to each other, could sell and purchase energy without going through an energy company. We’re talking about a potential paradigm shift for all players in the energy sector. We can just see here the very beginning of a possible upcoming upheaval.


Pozvánky

21.3.2017, Brno – Smart city v praxi
Tato konference je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován. Na konferenci jsou také zváni zástupci průmyslu, pro které projekty smart city představují potenciální nové trhy, učitelé a studenti dychtiví po nových a zajímavých informacích a v neposlední řadě také redaktoři odborných i všeobecných médií.

22.3.2017, Praha – TP Smart grid – 18. seminář pro LDS
Další z cyklu odborných seminářů „Lokální distribuční soustavy – provozování, rozvoj, modernizace“, tentokrát s tématy: zimní energetický balíček,  plynové kogenerační jednotky, chytré měření, bilanční systém v LDS.

22.3.2017, Brno – Chytré technologie pro energetickou soběstačnost domácností i firem
Máte zájem o vlastní výrobu elektřiny například pomocí solárních panelů na střeše vašeho domu nebo firmy? Potřebujete poradit s možnostmi získat podporu nebo se servisem obnovitelných zdrojů? Chcete se zorientovat v legislativních otázkách? Hledáte tipy pro výběr vhodného systému solární panelů a baterií pro akumulaci? Pak právě pro vás je určený progrma konference „Chytré technologie pro energetickou soběstačnost domácností i firem“, která proběhne v rámci doprovodného programu veletrhu Amper.

29.3.2017, Praha – Workshop o soběstačnosti budov
Cílem projektu Český ostrovní dům je akcelerace nástupu udržitelnějších technologií do běžných domácností a budov. Tento workshop je sestaven z odborníků a praktiků, jenž se těmito tématy intenzivně zabývají. Cílem není prezentovat jakákoliv dogmata, jde o seznámení s některými technologickými možnostmi soběstačnosti či šetrnějšího provozu domácnosti a jejich úskalími v běžné praxi.

3-5.5.2017, Berlin – Berliner Energietage 2017 – Energiewende in Deutschland
The first conference dates back into the year of 1999, since then the BET became the biggest event of it’s sort with around 9.000 mostly high profiled visitors and decision makers nowadays. Co-hosts of the conference are around 50 major institutions in the field of construction, energy and housing up to federal ministries and – in 2015 for the first time – the European Commission. In sum, the BET are adding up more than 150 hours of panels with about 300 speakers out of every related branch – each year.

10-12.5.2014, Hustopeče – Nekonvenční zdroje elektrické energie
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT v Brně ve spolupráci
s Ústřední odbornou skupinou pro chemické zdroje elektrické energie České elektrotechnické
společnosti pořádá tradiční mezinárodní konferenci.

Reklamy

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s