Dny kogenerace letos již podesáté

Zatímco loňský ročník byl ovlivněn očekáváním, zda a kdy Evropská komise schválí česká pravidla podpory pro KVET a další podporované zdroje, letos je už situace pro kogenerace podstatně příznivější. V dubnu byla schválena podpora pro kogenerace do 1 MW, které budou postaveny  v letech 2016 až 2020.

Těmto zdrojům bude poskytován zelený bonus po dobu 15 let od uvedení do provozu. Dle podmínek notifikací a v souladu s evropskými pravidly musí zdroje nad 1 MW o podporu soutěžit v  aukcích. Takový systém však zatím v české legislativě chybí a jeho zavedení je tedy spolu s dalšími podmínkami z notifikací aktuálním úkolem pro státní správu.

Ke konci se již také blíží schválení podpory pro stávající zdroje z let 2013-2015. Významným příspěvkem k obnovení stabilního prostředí je proto i nedávno vydané vládní nařízení o zpětné výplatě podpory. To znamená, že po získání kladného rozhodnutí Evropské komise budou provozovatelé moci nárokovat u OTE zpětnou výplatu podpory i za období, pro které ERÚ s odkazem na chybějící notifikace nevydal cenové rozhodnutí. Zahájení činnosti nové rady ERÚ od 1.srpna 2017 by též mělo přispět k předvídatelnějšímu rozhodování i lepší spolupráci regulátora s ostatními aktéry.

Je zřejmé, že malé a střední plynové kogenerace budou díky svojí flexibilitě  a vysoké účinnosti stále významnější součástí energetického systému. Malé a střední kogenerace mohou poskytovat plnohodnotnou podporu síti v souladu s aktuálními změnami v pravidlech provozování distribučních soustav. Též jsou schopny nabídnout několik typů podpůrných služeb pro PS/DS, až bude poskytování podpůrných služeb malými či virtuálními zdroji umožněno. Podobnou stabilizační roli mohou mít v lokálních distribučních soustavách a ostrovních systémech. Příkladem může být  například realizace podnikového energetického systému ve firmě TEDOM, propojující kogeneraci s fotovoltaikou a akumulací tepla a elektřiny do jednoho funkčniho celku, v případě potřeby schopného fungovat nezávisle na vnější síti.

Konferenci zahájí náměstkyně pro energetiku na MPO Lenka Kovačovská, která bude účastníky informovat o stavu projednávání zimního energetického balíčku. Mezi téměř 20 přednášejícími budou jak představitelé státní správy, tak podnikatelské sféry i oborových organizací z Česka i ze zahraničí. Součástí programu bude i panelová diskuse, ve které budou zástupci distribučních společností, provozovatelů i dodavatelů technologií debatovat o aktuálně připravovaných změnách v pravidlech provozování distribuční soustavy, implementaci Národního akčního plánu pro chytré sítě a  s tím spojených příležitostech pro kogeneraci.

Na setkání na konferenci se těší,

Milan Šimoník
_________________________
Výkonný ředitel COGEN Czech
http://www.cogen.cz

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s