Dny kogenerace 2019: „Malá“ plynová kogenerace poroste i nadále

Kombinovaná výroba elektřiny a tepla(KVET) je v našich klimatických podmínkách efektivním způsobem výroby elektřiny, při kterém je vznikající odpadní teplo využito pro výrobu tepla. Zatím se v teplárnách spaluje převážně uhlí,se zvyšující se cenou emisních povolenek a stále přísnějšími emisní limity však bude nahrazováno biomasou, využíváním odpadního tepla, energie z odpadů, ale zvyšovat se bude i výroba elektřiny a tepla z plynu. Kogenerační jednotky s plynovými motory se tak  stávají významnou součástí energetiky.

Debata o energetice se obvykle točí kolem elektřiny, přitom spotřeba tepla je dvojnásobná a proto i tento sektor si zaslouží patřičnou pozornost. Prioritu samozřejmě bude mít využívání obnovitelných zdrojů, rozvíjet se však budou i dalších technologie, které budou výrobu elektřiny a tepla z OZE vyrovnávat a doplňovat. Perspektivní technologií jsou kogenerační jednotky s pístovými plynovými motory, které mají celou řadu  předností:

  • Úspora 20-40% primární energie a emisí CO2 oproti dělené výrobě elektřiny a tepla
  • Jsou přirozeně decentrální – i malé jednotky o výkonu desítek či stovek kW mají vysokou účinnost výroby elektřiny i tepla a mohou tedy zajišťovat efektivní výrobu elektřiny a tepla blízko spotřebitelům a přispívat k energetická bezpečnosti města či regionu.
  • Jsou flexibilní – umožnují rychlé výkonové změny a v kombinaci s akumulací tepla opakované starty a tím reagovat na výkyvy výroby z OZE a snižovat tak nároky kapacitu elektrické distribuční sítě či poskytovat podpůrné služby pro přenosovou a distribuční soustavu.
  • Vedle zemního plynu mohou spalovat i bioplyn, biometan, kalový plyn, vodík či syntetický metan, který bude vyráběn z OZE elektřiny a bude sloužit jako sezónní akumulace energie. Kogenerační jednotky pak budou zajištovat účinnou konverzi plynu zpět na elektřinu.
  • Jedná se se sice o fosilní, ale nízkoemisní zdroj, neboť zemní plyn má poloviční emise CO2 oproti uhlí a při spalování stále „zelenějšího“ plynu v plynové síti budou emise dále klesat.

Instalovaný výkon plynových kogenerací do 5 MW vzrostl od roku 2014 z 220 MW na 330 MW. Vedle pokračujících instalací kogenerací do plynových výtopen lze vzhledem ke vzrůstající ceně emisních povolenek očekávat i přechod zejména menších uhelných tepláren na čistější paliva, tedy zejména na biomasu, ale i na zemní plyn. Do roku 2030 proto předpokládáme růst instalovaného výkonu kogenerací s plynovými pístovými motory až na ca. 800 MW.

„Malá“ kogenerace se tak stává nezanedbatelnou součástí energetického mixu. Rozvoj oboru se odráží i ve zvyšujícím se zájmu o konferenci Dny kogenerace, jejíž již 12. ročník pořádá sdružení COGEN Czech 22-23.10.2019 v hotelu Aquapalace v Čestlicích. Na konferenci budou diskutovány legislativní, technické i ekonomické aspekty KVET, situace na trhu s elektřinou, potenciál a příležitosti pro další rozvoj, moderní energetika měst a obcí i téma uhlíkové daně.

Na konferenci vystoupí náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla, Lenka Kovačovská(ČPS), Rostislav Krejcar(ERÚ), Hans Korteweg(COGEN Europe), Blahoslav Němeček(EY ČR), Martin Hájek(TSČR), Martin Michek(ČAPLDS), Jiří Spitz(ENVIROS), Jakub Maščuch(UCEEB ČVUT), Jaroslav Klusák(SEMMO), Martin Sedlák(Svaz moderní energetiky), Rut Bízková (Svaz měst a obcí) a další.

Konference se jako čestní hosté zúčastní Pavel Pustějovský, předseda sněmovního podvýboru pro energetiku a Jitka Seitlová, členka senátního podvýboru pro energetiku a dopravu, Václav Hrabák, předseda energetické sekce Hospodářské komory ČR a další.

Další info: www.cogen.cz

Váš komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s